Jak prać ręczniki?

Jak prać ręczniki?

Pierwsze pranie przed użyciem.

Zgodnie z zaleceniami producentów, nowe ręczniki należy uprać przed pierwszym użyciem. Pozbywamy się w ten sposób zanieczyszczeń zgromadzonych na powierzchni tak, aby nie przenosić ich na ciało wycierając je.  Pozbywamy się też warstwy preparatów stosowanych w procesie produkcji, takich jak środki zmiękczające czy nadające połysk. Pierwszy cykl prania ma też za zadanie zmniejszyć pylenie ręcznika. Pylenie jest procesem naturalnym i ustępuje po kilku praniach. Nie należy tez określać chłonności ręcznika przed wykonaniem pierwszego prania, gdyż wspomniane środki zabezpieczają włókna, jednocześnie znacząco zmniejszając chłonność ręcznika.

Jak często prać domowe ręczniki?

Ręczniki należy prać co 2 -3 dni, ręczniki do wycierania rąk pierzemy częściej od ręczników kąpielowych, gdyż są używanie częściej. Dodatkowo po chorobie należy bezwzględnie uprać ręczniki najlepiej w temp. 60 stopni C tak, aby wyeliminować pozostawione na nich drobnoustroje. Nawet jeśli jednorazowo użyty ręcznik zmienia zapach, powinno się go uprać. W wilgotnej ciepłej łazience nawet 24 godziny są czasem dostatecznym do rozwoju bakterii. 

Jak prać ręczniki?

Ręczniki powinny być prane oddzielnie od odzieży. Zapobiegnie to przenoszeniu się pyłu z ręczników na ubrania, jednocześnie ręczniki zachowają swoją miękkość.  Do prania ręczniki powinny być segregowane na kolory, a przynajmniej na trzy grupy: białe, jasne, intensywnie kolorowe.

Ważne, aby nie przepełniać bębna pralki podczas prania. Ciasno upakowane ręczniki będą się zgniatały i traciły puszystość. Najlepiej jeśli w bębnie pralki pozostanie jeszcze wolne miejsce. 

Podczas prania należy przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na metce. Zazwyczaj ręczniki pierzemy w temperaturze 40 lub 60 sopni C. Jest to temperatura optymalna, aby pozbyć się zabrudzeń i drobnoustrojów, jednocześnie nie niszcząc struktury włókien. W szpitalach i hotelach stosuje się wyższe temperatury prania, ręczniki tam używane są specjalnie dostosowane. Jeśli więc zależy Ci na intensywnym praniu możesz rozważyć zakup ręczników hotelowych tak, aby długo Ci służyły. 

Do płukania ręczników nie powinno się stosować płynów do płukania. Zwiększają one puszystość ale jednocześnie oblepiają włókna znacząco zmniejszając ich chłonność. Możesz natomiast użyć białego octu lub sody oczyszczonej które zmiękczając wodę poprawią nie tylko efekty prania, ale też zadziałają odkażająco i usuną nieprzyjemny zapach zbutwienia - jeśli taki się pojawił.

Suszenie ręczników.

Ręczniki powinny być suszone w miejscu o dużym przepływie powietrza, najlepiej rozwieszone na zewnątrz przy ładnej pogodzie. Należy jednak pamiętać, iż promienie słoneczne mogą odbarwiać zwłaszcza ręczniki w ciemnych kolorach. Rozwieszając ręcznik należy go porządnie strząchnąć i rozciągnąć ozdobne elementy. 

Dobrym sposobem jest też suszenie ręczników w suszarkach bębnowych w temperaturze 60 stopni C, najlepiej nie do całkowitego wysuszenia i następnie rozwiesić.

Ręczników nie należy prasować, przygniata to nitki, co zmniejsza puszystość ręcznika. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten krok np. W przypadku ręcznika dla noworodka, zrób to w średniej temperaturze do 150 stopni C z użyciem pary, a następnie silnie strząchnij.

Właściwości ręczników zależą nie tylko od ich jakości, ale zwłaszcza od sposobu użytkowania.  Nawet te tańsze będą spełniać swoją rolę i dobrze Ci służyć, jeśli będziesz o nie dbać.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Sprawdź pozostałe wpisy

Otocz się Stylowo: Przewodnik po Typach Szalików i Szali na Każdą Okazję

Zanurz się w świat szalikowej elegancji! Nasz przewodnik po typach szalików i szali rozświetli każdą stylizację. Odkryj, jak dopasować te...

Wybieramy idealną narzutę na łóżko!

Narzuta to okrycie łóżka, materaca, wersalki lub tapczanu, wykonane z różnorodnych materiałów, zwykle w formie prostokąta, o wymiarach...

ZIMA ZIMA ZIMA, PADA PADA ŚNIEG... i jak tu ubrać dziecko?

Każda mama doskonale wie, że maluszki w chłodne dni potrzebują szczególnej ochrony. Kombinezony zimowe dla dzieci są dobrze znaną i...

Obrus na święta i nie tylko. Jak prawidłowo wybrać obrus do okazji

W sklepach można kupić obrus na każdą okazję, jednak odpowiedni dobór nie jest taki łatwy. Występuje wiele modeli, które diametralnie się...

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć