Wybieramy idealną narzutę na łóżko!

Wybieramy idealną narzutę na łóżko!

Narzuta to okrycie łóżka, materaca, wersalki lub tapczanu, wykonane z różnorodnych materiałów, zwykle w formie prostokąta, o wymiarach odpowiadających co najmniej wielkości materaca i służące do zabezpieczenia powierzchni materaca lub znajdującej się na nim pościeli w ciągu dnia.

Narzuty na łóżka są wygodne i nieocenione. Oszczędzają nam czas związany z codziennym ścieleniem posłania rano i wieczorem. Dzięki nim możemy pozostawić pościel na cały dzień bez konieczności składania jej do pojemnika lub szuflady. Pozwalają też na szybkie uporządkowanie łóżka w ciągu dnia. To właśnie one zabezpieczają łóżko na cały dzień przed kurzem, zwierzakami i domownikami po to, by przed snem wrócić do czystej pościeli.

Jakie funkcje spełnia narzuta na łóżko?

W zależności od wieku, potrzeb i charakteru użytkowników, a także funkcji jaką ma spełniać narzuty mogą się bardzo różnić. Uwarunkowania i potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem oraz charakterem, jaki pełni pokój / sypialnia, może też zmieniać się przeznaczenie narzuty. 

- funkcja ochronna – to podstawowe i najważniejsze przeznaczenie narzuty. Zabezpiecza  rozłożoną pod nią pościel oraz materac i prześcieradło w trakcie dnia nie tylko przed kurzem, ale także przed kontaktem z odzieżą domowników oraz zwierzętami.

- funkcja dodatkowego okrycia – w zależności od potrzeb możemy użyć jej jako dodatkowego okrycia ciała zarówno w trakcie chłodnych nocy jak i ciepłych dni.  Materiał z jakiego jest wykonana narzuta powinien być miły i przyjemny, żeby otulić do snu.

- funkcja dekoracyjna – oprócz funkcji podstawowej w zależności od wymagań użytkownika, narzuta  nadaje wnętrzu formy i charakteru oraz jest uzupełnieniem wystroju wnętrza.

Dobierając narzuty musimy pamiętać o wieku użytkownika. Dla maluchów, dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych będziemy potrzebować zupełnie innych narzut. Nie tylko różnych pod względem ich rozmiarów ale też wzorów i deseni, a także rodzaju użytych materiałów. Nie należy też zapominać o trendach wzorniczych związanych z wyposażeniem wnętrz, w które to narzuta jako jeden z ważniejszych elementów sypialni powinna się wpisywać. 

Narzuty dziecięce

W przypadku narzut dziecięcych wszystkie funkcje są istotne. Kwestia zabezpieczenia łóżka w trakcie dnia nabiera jednak priorytetowego znaczenia, szczególne latem. Łóżko dziecka to niejednokrotnie miejsce mniej lub bardziej intensywnej zabawy. W łóżku maluchy często spożywają  posiłki lub jedzą przekąski. W takich warunkach nietrudno o przypadkowe zabrudzenie. W przypadku narzut dla dzieci bardzo istotna jest kolorystyka i motywy bajkowe. Narzuta na łóżko dla dziewczynki jest zwykle nieco jaśniejsza, o bardziej stonowanej kolorystyce lub w pastelowych odcieniach. Narzuta na łóżko dla chłopca jest zazwyczaj nieco ciemniejsza o bardziej intensywnej kolorystyce. Motywy narzut dziecięcych zmieniają się jednak wraz z wiekiem. O ile w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym Kubuś Puchatek raczej nie zdziwi, o tyle dla 8 latka będzie to już motyw zbyt infantylny. Koniecznie zobaczcie kolorowe narzuty z oferty naszego sklepu.

Narzuty młodzieżowe

W przypadku narzut dla starszych dzieci, nastolatków i młodzieży najistotniejszą cechą jest ciekawy design. Niechętnie też będą patrzyć na klasyczne jednobarwne wzory. W przypadku nastolatków bardzo dużą role odgrywa dopasowanie kolorystyczne i niespotykany oryginalny wzór. Jeśli chodzi o kolorystykę narzuty na łóżko dla młodzieży to z pewnością nie będzie to różowa intensywna barwa lecz raczej stonowane lub mocno kontrastujące odcienie.

Narzuty dla dorosłych

Największe znaczenie nabiera design i kolorystyka, a także funkcja dodatkowego okrycia. Narzuty dla dorosłych to najczęściej duże narzuty na podwójne łóżka małżeńskie o stonowanej lub jednorodnej kolorystyce i klasycznych deseniach. Znaczenie ma tu dopasowanie formy i kolorystyki narzuty do wnętrza pokoju lub sypialni.

Dobieramy rozmiar narzuty do wymiarów łóżka

Aby dobrać odpowiedni rozmiar narzuty niezależnie od przeznaczenia i wieku użytkownika musimy określić preferencje odnośnie jej długości w stosunku do wysokości łóżka. I tak w zależności od naszych upodobań możemy mieć następujące przypadki:

- narzuta zwisająca do podłogi – ma zastosowanie wyłącznie w przypadku łóżek o swobodnym dostępie do co najmniej dwóch lub najlepiej trzech boków łóżka

- narzuta zwisająca swobodnie i okrywająca materac – można stosować dla łóżek z dostępem do dwóch lub trzech boków łóżka

- narzuty zakładane pod materac – to rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam gdzie mamy swobodny dostęp do wszystkich stron materaca

- narzuta dopasowana do wielkości materaca – najrzadziej stosowane i najmniej skuteczne okrycie łóżka.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Sprawdź pozostałe wpisy

Otocz się Stylowo: Przewodnik po Typach Szalików i Szali na Każdą Okazję

Zanurz się w świat szalikowej elegancji! Nasz przewodnik po typach szalików i szali rozświetli każdą stylizację. Odkryj, jak dopasować te...

Wybieramy idealną narzutę na łóżko!

Narzuta to okrycie łóżka, materaca, wersalki lub tapczanu, wykonane z różnorodnych materiałów, zwykle w formie prostokąta, o wymiarach...

ZIMA ZIMA ZIMA, PADA PADA ŚNIEG... i jak tu ubrać dziecko?

Każda mama doskonale wie, że maluszki w chłodne dni potrzebują szczególnej ochrony. Kombinezony zimowe dla dzieci są dobrze znaną i...

Obrus na święta i nie tylko. Jak prawidłowo wybrać obrus do okazji

W sklepach można kupić obrus na każdą okazję, jednak odpowiedni dobór nie jest taki łatwy. Występuje wiele modeli, które diametralnie się...

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć