Czy kiedykolwiek myśleliście, co jaki czas należy zakładać nową i świeżą pościel? Według przeprowadzanych analiz, znaczna część społeczeństwa wykonuje to zbyt rzadko. Badania mówią, że w łóżku przebywamy niemalże jedną trzecią doby. Pomimo, że zwykle spać idziemy tuż po kąpieli, to na naszych poszewkach oraz prześcieradłach kumuluje się szereg zanieczyszczeń, które stwarzają zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego powinniśmy zadbać o higienę naszego spania i jak najczęściej zmieniać pościel.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niezmieniana i niewietrzona poszewka bądź kołdra może stanowić dla nas większe zagrożenie, niż teoretyczny nosiciel wielu chorób zakaźnych lub krążących wokół nas wirusów. Za całe zamieszanie winę ponoszą bakterie, a także drobnoustroje, które możemy znaleźć praktycznie wszędzie, zaczynając od podłóg naszego mieszkania oraz znajdujących się w nim mebli, aż po odzież, rzeczy codziennego użytku czy nawet żywność. Dlatego nie sposób, aby te mikroorganizmy oraz różnego pochodzenia alergeny nie znalazły się również na naszych poszewkach, poduszkach czy kołdrze, gdzie występuje dla nich idealne środowisko.
Co może mieć w sobie nieświeża i brudna pościel?
Chociaż dla większości z nas łóżko kojarzy się z ukojeniem i ostoją, kiedy po ciężkim dniu marzymy o wtuleniu się w ciepłą i miękką pościel warto pamiętać, że dodatkowo może w nim znajdować się nawet około 10 milionów przeróżnych bakterii, które są odpowiedzialne za męczące nas alergie, różnego rodzaju stany zapalne, problemy z układem oddechowym czy nawet mogą być powodem obniżenia odporności. Dlatego nawet najlepsza i najdroższa pościel, wykonana z bawełny czy to satyny, kiedy nie będzie zmieniana i prana dosyć często, może stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia. A to wszystko za sprawą znajdujących się drobnoustrojów oraz przenoszonych substancji, między innymi:
- potu i łoju,
- różnego pochodzenia wydzielin, m.in. śliny, moczu bądź kału,
- bakterii oraz roztoczy,
- mikroorganizmów oraz grzybów,
- kurzu,
- innych zewnętrznych zanieczyszczeń.
Wymiana pościeli – czy nie robimy tego zbyt rzadko?
Kiedy jesteś już świadomy jakie negatywne następstwa niesie za sobą sporadyczna zmiana pościeli, zapewne zacząłeś się zastanawiać, co jaki okres powinno się ją wymieniać na świeżą. Według specjalistów, zmiana pościeli na nową powinna następować co najmniej raz w tygodniu. Takie przekonanie wyraża szereg polskich, a nawet zagranicznych lekarzy, zwracających uwagę, że troska o higienę jest jednym z głównych warunków, aby zachować zdrowie oraz dobrą formę. Mikrobiolodzy zdecydowanie twierdzą, że nie ma znaczenia z jakiego materiału uszyte są zakładane przez nas prześcieradła i poszewki, czy jest to bawełna, jersey czy satyna, ponieważ każdy z materiałów w porównywalnym stopniu narażony jest falę złowrogich bakterii oraz mikroorganizmów. Wobec tego gatunek i materiał pościeli nie definiuje o częstotliwości jej zmieniania, dlatego zasada jak często należy ją prać jest jednakowa dla wszystkich rodzajów pościeli.
Zdrowie i higiena w pierwszej kolejności!
Zdecydowanie, nic nie stoi na drodze, aby pościel odświeżać częściej niż rekomendują lekarze i mikrobiolodzy. Im bardziej przyłożysz się i zadbasz o czystość w sypialni, tym lepiej dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia.
Jeżeli chcesz zmienić wystrój w swojej sypialni lub po prostu rozglądasz się za nową pościelą, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór dobrej jakościowo pościeli, poszewek, prześcieradeł oraz kołder i poduszek. Posiadamy wiele wzorów do wybory w przepięknych kolorach - doskonałych dla Ciebie oraz Twojej rodziny, a także jako prezent na każdą okazję.
Zmiana pościeli co tydzień na nową wydaje się kłopotliwa, jednak lekarze ostrzegają, że jest to całkowicie niezbędne.
Częstsza wymiana naszej pościeli wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie czy też samopoczucie, ale również pomoże zachować nam naszą urodę. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zbyt rzadka wymiana poszewki na świeżą i co za tym idzie znajdujące się na niej mikroorganizmy oraz bakterie mogą być źródłem wykwitów na twarzy lub nawet nasilenia trądziku. Jeżeli borykasz się już z problemami skórnymi i przeszłaś już wiele nieudanych prób, aby złagodzić dręczące Cię dolegliwości, męczysz się z nadmiernym jej przetłuszczaniem lub zbytnią suchością i wrażliwością, w takiej sytuacji szczególnie pamiętaj o regularnej zmianie pościeli na nową, a na pewno po paru tygodniach zaobserwujesz zmianę na swojej skórze na lepsze.
Podobnie jak przy skórze, niewymieniana zbyt często pościel sprzyja nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Nie możesz znaleźć przyczyny dlaczego, pomimo częstego mycia głowy, są one nadal nieświeże, to wyobraź sobie, że po umyciu włosów kładziesz je potem na brudną, pełną bakterii poszewkę. Warto o tym pamiętać i regularnie zmieniać pościel na świeżą. Swoją drogą chyba każdy lubi położyć się w czystej i pachnącej pościeli. Czyż to nie sama przyjemność?
W jakich warunkach należy prać pościel?
Pościel powinna być prana w wysokich temperaturach. Zaleca się ją prać w co najmniej 60 stopniach Celcjusza. Gwarantuje to zabicie panoszących się bakterii oraz grzybów, a także innych zanieczyszczeń. Niestety niższa temperatura nie jest w stanie wyeliminować groźnych dla naszego zdrowia drobnoustrojów.
Kiedy weszło nam już w nawyk cotygodniowe pranie, warto pamiętać również o wietrzeniu pościeli. Właściwie doskonale byłoby, aby tą czynność wykonywać codziennie. Pamiętaj, że nie należy słać łóżka od razu po przebudzeniu się. Wskazane jest przynajmniej parę razy strzepać pościel i poczekać co najmniej z 10 minut.
Wspomniane reguły mogą wydawać się nam uciążliwe, ale stosowanie się do nich może pomóc ochronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi przypadłościami zdrowotnymi. Eksperci w kwestii zmiany pościeli określają się jasno: należy ją zmieniać jak najczęściej, a co najmniej raz w tygodniu. Nie przestrzeganie tego może źle wpłynąć na nas i nasze zdrowie.
Nie zapominaj, że przytulne łóżko to nie tylko miękka i czysta pościel, ale także materac na którym śpimy. On również zasługuje, żeby o niego zadbać i zachować go w czystości. To nic trudnego, pomimo że nie wrzucimy go wygodnie do pralki i nie ustawimy odpowiedniego programu. A więc co należy zrobić, aby o niego zadbać? Wystarczy nam soda oczyszczona, która zabije wszelkie bakterie i drobnoustroje. Posyp nią materac, a Twój materac będzie jak nowy.
Kołdra – czy należy ją wymieniać?
Kołdry i poduszki w odróżnieniu od pościeli już nie trzeba tak co chwilę wymieniać. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że ich pranie oraz korzystanie każdego dnia sprawia, że się po prostu zużywają. Dlatego, poduszki i kołdrę należy wymieniać na świeże i nowe co około 2 lata. Zagwarantujemy sobie wtedy zdrowy oraz komfortowy sen. O zużytych poduszkach oraz kołdrach świadczy:
- zmiana koloru z białego na nieprzyjemny dla oka żółty,
- zanikanie sprężystości i elastyczności wypełnienia – kołdra lub poduszka przestaje wracać do swojej naturalnej formy i staje się płaska i mało gibka.
Nowy komentarz
Sprawdź pozostałe wpisy
Otocz się Stylowo: Przewodnik po Typach Szalików i Szali na Każdą Okazję
Zanurz się w świat szalikowej elegancji! Nasz przewodnik po typach szalików i szali rozświetli każdą stylizację. Odkryj, jak dopasować te...
Wybieramy idealną narzutę na łóżko!
Narzuta to okrycie łóżka, materaca, wersalki lub tapczanu, wykonane z różnorodnych materiałów, zwykle w formie prostokąta, o wymiarach...
ZIMA ZIMA ZIMA, PADA PADA ŚNIEG... i jak tu ubrać dziecko?
Każda mama doskonale wie, że maluszki w chłodne dni potrzebują szczególnej ochrony. Kombinezony zimowe dla dzieci są dobrze znaną i...
Obrus na święta i nie tylko. Jak prawidłowo wybrać obrus do okazji
W sklepach można kupić obrus na każdą okazję, jednak odpowiedni dobór nie jest taki łatwy. Występuje wiele modeli, które diametralnie się...
Komentarze (0)